Gazze’de ölü sayısı 35 bine dayandı: ‘İsrail’in saldırı planı değişebilir’

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 34 bin 900’ü aştığını duyurdu. Açıklamaya göre, 34 bin 904 Filistinlinin öldürüldüğü Gazze’de, 78 bin 514 kişi yaralandı.

İsrailli üst düzey bir yetkili, ABD’nin Refah’a kara saldırısı nedeniyle silah göndermemesinin Gazze Şeridi’ndeki saldırı planlarını değiştirebileceğini belirtti. İsmi paylaşılmayan üst düzey yetkili, İsrail devlet televizyonu KAN’a konuya ilişkin açıklamada bulundu.

ABD’nin Refah’a kara saldırısı nedeniyle İsrail’e silah vermeme kararını değerlendiren yetkili, böylesi bir durumun ülkesinin Gazze’deki saldırı planlarını “değiştirmeye zorlayabileceğini” savundu. İsrailli yetkili, bu durumda ülkesinin mühimmatın tükenmemesi için “silahlanma ekonomisi” yapmaya mecbur kalabileceği değerlendirmesinde bulundu.

BIDEN, ‘AÇIKÇA BELİRTTİM’ DEMİŞTİ

Daha önce de birçok kez İsrail’in Refah’a yönelik kapsamlı kara saldırısına girişmemesi konusunda uyarıda bulunduklarını hatırlatan ABD Başkanı Joe Biden, Binyamin Netanyahu ile son görüşmesinde de bu konuyu açıkça dile getirdiğini kaydetmişti. Biden, “Eğer Refah’a girerlerse, henüz (kapsamlı bir saldırıyla) girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah’ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim” demişti.

‘GAZZE’YE GİREN YARDIM MİKTARI KABUL EDİLEMEZ’

AA’nın aktardığına göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise, Gazze Şeridi’ne giren insani yardım miktarının “kabul edilemez” olduğunu söyledi. Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Sözcü Miller, Gazze’ye giren insani yardım miktarının “kabul edilemez” seviyelerde olduğunu belirterek, ülkesinin yardımları artırması için İsrail’e baskı yaptığını kaydetti.

Refah Sınır Kapısı’nın yakıt girişi için kritik önem taşıdığını ifade eden Miller, “(İsrail’e) Sınır kapısını bir an önce açmaları gerektiğini açıkça ifade ettik” dedi. Miller ayrıca İsrail’e, insani yardım çalışanlarının gidip gelmesinin ve insani yardımların ulaştırılmasının daha fazla engellenmemesi çağrısında bulundu.

İsrail, dün, 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta bulunan Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’nın insani yardım girişi için tekrar açıldığını duyurmuştu. Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın Medya Direktörü Vail Ebu Muhsin, AA’ya yaptığı açıklamada, İsrail askeri araçlarının bölgeye ulaşması ile eş zamanlı Refah Sınır Kapısı’nda insani yardım geçişlerinin tamamen durdurulduğunu söylemişti.

FAŞİST BAKANDAN ‘TOPYEKUN İŞGAL’ ÇAĞRISI

Öte yandan İsrail’in faşist Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in Refah’a kara saldırısına tepki göstermesinin ardından, Tel Aviv’in kara saldırısı başlattığı kenti “tamamen işgal etmesi” çağrısı yaptı. Smotrich, Biden’ın İsrail’in Refah’a kara saldırısına tepki veren sözlerine ilişkin açıklamada bulundu. İsrail’in “bağımsızlık savaşının henüz bitmediğini” öne süren Smotrich, 7 Ekim’den bu yana insanlık felaketine yol açtıkları Gazze’deki saldırıların devam etmesini ve zorla yerinden edilmiş yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentinin de “tamamen işgal edilmesini” istedi.

Faşist Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de Biden’ın sözlerine tepki olarak, “Hamas Biden’ı seviyor” ifadelerini kullandı. İsrail’deki ana muhalefet lideri Yair Lapid de X platformundan yaptığı açıklamada Ben-Gvir’in paylaşımına tepki verdi. Lapid, açıklamasında, “(İsrail Başbakanı) Netanyahu bugün Ben Gvir’i (kabineden) kovmazsa, ordudaki her askeri ve İsrail Devleti’ndeki her vatandaşı tehlikeye atar” ifadelerine yer verdi.

BM: 80 BİN FİLİSTİNLİ REFAH’TAN AYRILDI

Birleşmiş Milletler (BM) ise, İsrail’in 6 Mayıs’ta saldırılarını yoğunlaştırdığı Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta 80 bin kişinin bölgeden ayrıldığını bildirdi. BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansından (UNRWA) yapılan yazılı açıklamada, Gazze’deki Filistinlilerin “yeni bir zorunlu göçe” maruz kaldığı belirtildi.

Açıklamada, “İsrail güçlerinin askeri operasyonlarını yoğunlaştırdığı 6 Mayıs’tan bu yana, yaklaşık 80 bin kişi başka bir yere sığınak arayışıyla Refah’ı terk etti.” ifadeleri kullanıldı. Refah’a saldırılar sebebiyle bölgedeki Filistinli ailelerin çok zor durumda olduğu belirtilen açıklamada, “Hiçbir yer güvenli değil. Ateşkese hemen ihtiyacımız var” çağrısı yapıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x