Mavi Air ME-1A amfibi uçağı sipariş etti

Brunswick, Maine merkezli Mallard Enterprises şirketi, fiber kompozit malzemelerden inşa edilecekçift motorlu amfibi uçak ME-1A’yı geliştiriyor. Tasarımcılar potansiyel müşterilere ME-1A’nın çeşitli konfigürasyonlarını sunmak istiyor. Yolcu taşımaya yönelik bir iç mekânın yanı sıra kargo versiyonu, VIP versiyonu, Medevac versiyonunun yanı sıra yangın söndürme uçağı versiyonu ve askeri versiyonu da olacak. İki turboprop motorla çalışan ME-1A’nın yolcu uçağı olarak 19 yolcu taşıması amaçlanıyor, kargo uçağı olarak ise 3,6 tona kadar kargo taşıyabiliyor.

Mallard Enterprises seyir hızını 240 knot olarak belirtildi. Temel versiyonun menzili 350 deniz mili (648 kilometreye eşdeğer) artı rezerv olarak hesaplandı. VIP-ME-1A’nın 980 deniz mili (1.815 kilometre) menzile sahip olduğu söylendi.

MAVİ AİR DÖRT ME-1A KULLANMAYI PLANLIYOR

2019 yılında kurulan ve daha önce helikopter kiralama hizmeti sunan Türk havacılık şirketi Mavi Air, dört adet Mallard ME-1A siparişi verdi. Bu yılın Ocak ayında Mallard Enterprises, Hintli şirket Vman’dan on adet ME-1A siparişi aldı.

Mallard Enterprises’ın kurucu ortağı ve baş işletme sorumlusu (COO) Mohan Chunduri şunları söyledi:

“21. yüzyıl tasarımına sahip bu yeni nesil ME-1A amfibi uçağı, müşterilerimize güvenilir, ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir bağlantı çözümleri sağlayacak. Mavi Air’in Mallard ME-1A’nın geniş 10-12 kişilik lüks VIP koltuklarıyla genişlemesi, bölgedeki turizmin büyümesine katkıda bulunacak ve yolculara bölgesel bağlantı yoluyla Akdeniz kıyılarını keşfetmenin benzersiz ve etkili bir yolunu sunacak.”

Şirket henüz ME-1A için bir geliştirme planı veya olası hizmete giriş tarihini yayınlamadı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x